Kas yra bruksizmas?

Bruksizmas

Kas yra bruksizmas?

Bruksizmas – tai nevalingas spazminis dantų griežimas ar suspaudimas.
Ramybės metu tarp dantų išlieka tarpelis, lūpos būna sučiauptos, kramtomieji raumenys atsipalaidavę – dantys sukandami tik kramtant maistą ir ryjant seiles. Bruksizmas gali būti dieninis (pasireiškia stipriu sukandimu stresinėje situacijoje (angl. clenching)) ir naktinis (pasireiškia dantų griežimu).

 

Kodėl žmonės griežia dantimis?

Dažniausiai žmonės griežia dantimis dėl streso, nerimo, emocinių traumų. Taip pat, tai gali įtakoti miego apnėja, netaisyklingas sąkandis, dantų netekimas, alkoholio vartojimas, tabakas, nekokybiškos restauracijos ir kt.

 

Kaip sužinoti, ar aš griežiu dantimis?

Kadangi dantų griežimas dažniausiai vyksta nakties metu, daugelis to net neįtaria. Tai jiems pasako lovos partneriai arba odontologai, pastebėję burnoje bruksizmui būdingus kietųjų bei minkštųjų audinių pokyčius: dantų įspaudus liežuvyje ir skruostuose, nudilusius krūminių dantų kauburus, V formos dantų kaklelių pažeidimus, dantų nudilimą, hipertrofavusius kramtomuosius raumenis, apatinio žandikaulio smilkininio sąnario traškesį. Tokie žmonės po miego jaučiasi nepailsėjęs, apspangę, jiems skauda galvą.

 

Kaip apsisaugoti nuo bruksizmo?

Pirmiausia, reikia nustatyti bruksizmo priežastį.
Jei tai nekokybiški protezai ar plombos, reikalingas protezavimas, plombų prišlifavimas ar pakeitimas. Jei priežastys psichologinės, reikia bandyti mažinti stresą, atsisakyti alkoholio, tabako, kofeino, pakankamai miegoti, sportuoti, užsiimti mėgstama veikla. Gali prireikti ir kitų sričių gydytojų pagalbos.
Naktiniam bruksizmui gydyti yra gaminamos specialios plastmasinės kapos. Jos neleidžia kontaktuoti dantims, apsaugo juos nuo patologinio nusidėvėjimo. Kapos gaminamos taip, kad atkartotų natūralių dantų išvedimo kelius, todėl pacientai jas gerai toleruoja ir lengvai su jomis užmiega.