Dantų skausmas – kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

Dantu skausmas

Dantų skausmas – kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

Dantų skausmas – kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti, kai jis užklumpa šeštadienio naktį?

Dantų skausmas apibūdinamas kaip konkretaus danties, kelių dantų ar žandikaulio skausmas, galintis varijuoti nuo lengvo, pakenčiamo, neįkyraus iki itin nemalonaus, aštraus skausmo (kai kurios moterys šį skausmą prilygina gimdymo skausmams!). Skausmas atsiranda dėl danties nervo arba su dantimis susijusių nervų galūnėlių dirginimo.

Dažniausios dantų skausmo priežastys:

 • Kariozinė ertmė. Dantų kariesas – tai danties audinių destrukcija dėl kariesogeninių bakterijų išskiriamų rūgščių poveikio burnos ertmėje.

 

 • Dantenų/periodonto ligos. Dėl prastos burnos higienos ant dantų kaupiasi apnašas bei mikrooorganizmai, kurių išskiriami toksinai žaloja dantenas. Dantenos paburksta, tampa uždegiminės, kraujuojančios, skausmingos (dantenų uždegimas – ginigivitas). Jei ši dantenų liga negydoma, Jūs rizikuojate netekti dantų.

 

 • Dantų šaknų jautrumas (dažniausiai vadinamas dantų jautrumu) atsiranda, kai dantų šaknų paviršiai atsidengia dėl dantenų recesijos. Dantų šaknys labai jautrios terminiams dirgikliams, todėl dažniausiai jautrumas pastebimas valgant karštą ar šaltą maistą.

 

 • Danties lūžimas gali įvykti valgant dėl didelės kramtymo jėgos (pvz., akmenukas tarp druskos kristalų) arba dėl negydomos didelės kariozinės ertmės, kai dantis nebegali atlaikyti fiziologinės kramtymo jėgos. Lūžus dančiui, skausmas atsiranda net liežuviu prilietus priežastinį dantį.

 

 • Smilkinkaulio-apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija, kurią gali sukelti bruksizmas (griežimas dantimis), artritas ir pan. Skausmas gali plisti į abu žandikaulius.

 

 • Protinių dantų dygimas gali sukelti itin ūmius dantų skausmus, netgi išprovokuoti kūno temperatūros pakilimą.

 

 • Dantų užpildai (plombos). Kartais gali pradėti skaudėti ką tik arba labai seniai plombuotą dantį, dažniausiai skausmas būna ūmus. Taip gali nutikti dėl infekcijos po plomba plitimo į danties pulpą (nervą) ir jo pažeidimo, dėl ko reikalingas endodontinis danties šaknų kanalų gydymas. Be to, skausmas gali atsirasti dėl apnašo ir mikroorganizmų patekimo tarp plombos ir danties, o taip atsitinka dėl plombos susitraukimo kietėjant ir dėl to atsiradusio mikropralaidumo.

 

 • Dantis gali skaudėti ir dėl ausų bei viršutinio žandikaulio sinuso infekcijos.

 

Dantų skausmas gali užklupti ir šeštadienio naktį, kai Jūsų odontologas miega. Dėl to rekomenduojame reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą, labai gerai prižiūrėti savo burną ir dantis, kad išvengtumėte šių nemalonių skausmų. Vis tik, jei dantų skausmas jau užklupo, išvardinsime kelis būdus, kaip galėtumėte sau padėti, kol ateis pirmadienis ar odontologas grįš iš atostogų (nors nė vieno šių būdų patys ir neišbandėme).

 • Visų pirma reikėtų išgerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, t.y. Ibuprofeno, Paracetamolio, Aponil, Olfen ir pan.

 

 • „Sensodyne“ terapija (tinka ir kita dantų pasta jautriems dantims) tinka, esant kariozinėms dantų ertmėms: išskalaukite burną šiltu vandeniu, į kariozinę ertmę įdėkite „Sensodyne“ dantų pastos. Iš pradžių galite jausti maudimą, tačiau vėliau turėtų aplankyti palengvėjimas. Vis tik pavalgius danties skausmas gali atsinaujinti dėl dantų pastos pasišalinimo iš kariozinės ertmės.

 

 • Viskio, sodos ir Saridon terapija – teigiama, kad labai veiksminga, tačiau šiek tiek nemaloni: į stikliuką viskio įpilkite desertinį šaukštelį valgomosios sodos miltelių bei sutrintą į miltelius Saridon tabletę. Patrinkite arba paskalaukite aplink skaudantį dantį.

 

 • Coldrex, Theraflu terapija. Teigiama, kad labai veiksminga: ištirpinkite pakelį Coldrex ar Theraflu miltelių trečdalyje stiklinės šilto vandens ir paskalaukite.

 

 • Gvazdikėlių aliejus nuo seno žinomas kaip efektyvi raminanti skausmą priemonė. Patepkite skaudantį dantį ir dantenas aplink jį, o jei neturite gvazdikėlių aliejaus, tiesiog čiulpkite gvazdikėlį (rasite virtuvėje ).

 

 • Svogūnas – sutarkuokite nedidelį kiekį svogūno ir šiais tirščiais padenkite dantį bei dantenas, šiek tiek palaikykite ir išspjaukite