Dantų nudilimas

dantu nudilimas

Dantų nudilimas

Dantų dilimas yra natūralus reiškinys, tačiau šiuo metu ypač daugėja patologinio (spartesnio nei įprasta tam tikram amžiui) dantų nudilimo atvejų.  Priežasčių, dėl ko dyla vis jaunesnių žmonių dantys, yra daug.  Viena iš jų – mityba, kurioje vyrauja rūgštūs maisto produktai. Dantis ypač pažeidžia dažnas užkandžiavimas rūgščiais vaisiais ir gėrimais, piktnaudžiavimas alkoholiu.  Erozinis dantų dilimas tai lėtas, lokalizuotas ir beveik neskausmingas danties audinio irimas dėl maisto ar skrandžio rūgščių poveikio.

Dar viena patologinio dantų dilimo priežastis – tai ligos, kurių metu skrandžio rūgštis patenka į burnos ertmę, tai: gastroezofaginio refliukso liga, nervine bulimija, anoreksija ir kitos.

Kita, ne mažiau svarbi priežastis, kodėl vyksta patologinis dantų dilimas, tai netinkami valymo įgūdžiai ir daug abrazyvinių dalelių turinčios dantų pastos. Žmonės, kurie stipriai spaudžia ir horizontaliais judesiais valo dantis bei naudoja kietą  dantų šepetėlį, smarkiai padidina patologinį dantų dilimą.

Svarbią reikšmę turi bruksizmas – tai griežimas dantimis ar stiprus dantų sukandimas dėl padidėjusios kramtomųjų raumenų įtampos. Bruksizmas dažniausiai pasireiškia miegant naktį, bet gali būti ir dienos metu. Nėra tiksliai žinoma, kodėl žmogus nevalingai griežia dantimis, tačiau didelę įtaką daro stresas ir psichologinė įtampa. Taip pat galimais priežastiniais veiksniais įvardijami: netaisyklingas sąkandis, per aukštos plombos ar protezai, kai kurie vartojami medikamentai.

Dantų nudilimą reikia gydyti. Gydymas prasideda nuo priežasčių sukėlusių dilimą šalinimo. Būtina sureguliuoti mitybą, gydyti ligas, kurių metu skrandžio rūgštis patenka į burnos ertmę.  Keisti netinkamus dantų valymo įgūdžius. Mažinti stresą ir psichologinę įtampą. Prarastus dantų audinius reikia atstatyti, tam odontologai naudoja mažo nusidėvėjimo koeficiento funkcines kompozicines plombas, kurių fizikinės savybės yra labai artimos danties emaliui. Gydytojas odontologas plombomis atkuria prarastus danties audinius bei stabilizuoja sukandimą. Kai dantų nudilimas yra didelis ir atkūrimas plombinėmis medžiagomis nerekomenduojamas, dantys yra protezuojami. Dažniausiai dantų nereikia šlifuoti. Po dantų atstatymo rekomenduojama naktį miegoti su kapa nuo bruksizmo.

Nudilę dantys atstatyti protezuojant bemetalės keramikos vainikėliais.

 

Parengė gydytoja odontologė Jolita Stundžytė